گروه کارخانجات سیم و کابل مشهد در ابتدا با نام تجاری سیم و کابل مشهد در سال ۱۳۷۰ به ثبت رسید و در ابتدا این شرکت بیشتر تکیه بر تولید محصولات ساختمانی داشت به طوری که خیلی زود و با کسب مجوزهای استاندارد ۶۰۷ و با روند رو به رشد کیفیت خود توانست در همان ابتدا سهم خود را در بازار به دست آورد، بعد از آن شرکت با پیاده سازی ISO9002 و بر پایه الزامات آن رو به تولید محصولات تخصصی تر و مشتریان خاص آورد. در حدود سال ۱۳۷۹ شرکت مخابراتی و قدرت خراسان در کنار مجموعه سیم و کابل مشهد تاسیس گردید.

هم اکنون آزمایشگاه اکرودیته سیم و کابل مشهد با دارا بودن گواهینامه استاندارد 17025 ISO/IEC به عنوان اولین آزمایشگاه دارای این گواهینامه در شرق کشور در زمینه تست کابلهای برق و آزمون کابلهای مقاوم در برابر آتش هالوژن فری و سیلیکون شناخته میشود .
همچنین ایجاد آزمایشگاه اکرودیته سیم و کابل مخابراتی و قدرت خراسان و اخذ گواهینامه 17025 ISO/IEC در زمینه آزمون کابلهای مخابراتی و شبکه (تست فلوک) به عنوان اولین آزمایشگاه در سطح کشور بوده که به این مهم دست یافته است.

با تشکیل و راه اندازی این آزمایشگاه های مرجع و ایجاد دانش فنی روز با اندازه گیریهای دقیق و کالیبره شده خود علاوه بر کنترل محصولات خط تولید داخل شرکت ، ارائه خدمات به صنعت سیم و کابل کشور را نیز بر عهده دارد و همچنین این ارتقاء دانش فنی باعث شده که کارشناسان شرکت با عضویت در کمیته IEC در تدوین استانداردهای داخلی و خارجی شرکت مستمر داشته باشند ، در راستای شعار (( تولید بدون توسعه معنی ندارد ))، که همیشه سرلوحه همه امور شرکت سیم و کابل مشهد بوده است، در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ طرح توسعه جدید در مجاورت کارخانه آغاز گردید و در مدت ۲۷ ماه از شروع پروژه و بهره برداری از این طرح به عنوان اولین تولید کننده کابل های فشار قوی و فشار متوسط در شمال شرق کشور می باشیم. همزمان با این طرح توسعه نوسازی ماشین آلات قبلی نیز صورت گرفت که این مهم باعث افزایش بیش از ۱۰۰ % ظرفیت تولیدی کارخانه گردیده است.

این شرکت با دارا بودن واحد مهندسی و طراحی محصول R&D و با تکیه بر کادر مجرب خود علاوه بر اقدام به احداث و راه اندازی خطهای تولید جدید ایجاد واحد آزمایشگاه کابلهای فشار قوی تا 132KV برای اولین بار در شمال شرق کشور و همچنین راه اندازی خط تولید کابلهای سیلیکون رابر و کابلهای سولار و  ارائه سبد کالایی بالغ بر ۱۰۰۰ نوع محصول گامی مهم در اعتلای صنعت کشور و تکریم مشتریان خود برداشته است.